Förråd
De flesta råvindar utgör plats för medlemmarnas förråd. För att möjliggöra vindsinredning krävs att dessa flyttas och omdisponeras för att ge plats åt de nya bostäderna. I regel flyttas de till källaren. Våra konsulter utreder och ritar upp förslag på de nya förråden.
Hissar
En ny vindsvåning innebär ökade krav på tillgänglighet och handikappanpassningar av den befintliga fastigheten. Vi tar utreder förutsättningar och upprättar underlag för projektspecifika hisslösningar anpassade till er fastighet. I vissa fall förlängs hissen och i andra installeras en helt ny.
Tak
Vi bistår med att besikta takets underhållsbehov och utvärderar huruvida det finns synergier att låta detta arbete utföras parallellt med vindsprojektet. En närliggande renovering kostnadseffektiviseras om det koordineras med konverteringsprojektet.
Säkerhetsdörrar
Det är höga krav kring brandsäkerheten i en fastighet och hur eventuell brandspridning ska begränsas. I många projekt måste befintliga lägenhetsdörrar åtgärdas för att uppfylla kraven som aktualiseras i samband med vindsinredning, ett alternativ är att sätta in säkerhetsdörrar och samtidigt förbättra säkerheten och reducera ljud i bostaden.